Problemy ze snem to dolegliwość, która w niezwykle negatywny sposób oddziałuje na nasze samopoczucie. Niestety, jest ona dość powszechna. Coraz więcej ludzi zmaga się z tym kłopotem, ponieważ nie umieją prawidłowo rozpoznać objaw zaburzeń snu i nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej przypadłości, aby nie dopuścić do pogorszenia jakości Twojego snu.

Przyczyny zaburzeń snu

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu źle spać. Może być to wywołane różnymi czynnikami i jest to w zupełności normalne. Naszą uwagę powinna przykuć sytuacja, w której to dzieje się regularnie, co noc. Wtedy może być to oznaka, że cierpimy na zaburzenia snu. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje tych zaburzeń. Najbardziej powszechnym z nich jest zdecydowanie bezsenność, przez którą nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka. Innym problemem może być hipersomnia, która z kolei powoduje, że chce nam się spać nawet wtedy, gdy przespaliśmy około ośmiu czy dziewięciu godzin. Narkolepsja polega za to na nagłych, niepohamowanych napadach senności.

Należy pamiętać, że przyczyny zaburzeń snu mogą być różne. Nierzadko się zdarza, że osoby, które cierpią na przykład na bezsenność, zmagają się też z depresją czy innymi problemami natury psychicznej. Okazuje się, że stres czy nieprzepracowane emocje mogą bezpośrednio wpłynąć na nasz wypoczynek. Uporczywe myśli będą utrudniać nam zaśnięcie i zrelaksowanie się. Jeśli zatem doświadczamy problemów ze snem, warto się zastanowić, czy nie wynikają one z naszego wnętrza. Stres, choroby psychiczne czy traumy mogą bowiem wywołać w nas prawdziwe spustoszenie. Często za zaburzenia związane z wypoczynkiem odpowiedzialne są również używki lub przyjmowane leki, które zaburzają nasz rytm dobowy. Niedobór snu może wynikać też z przyczyn takich jak nieodpowiednia higiena snu.

Jakie objawy towarzyszą zaburzeniom snu?

Nie ma wątpliwości, że zaburzenia snu pozostawią na nas swój ślad. Gdy się nie wysypiamy, przekłada się to bezpośrednio na nasze samopoczucie i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób powstrzymać. Jeden z najpowszechniejszych objawów, który towarzyszy zaburzeniom snu, to zmęczenie. Jest ono na tyle uciążliwe, że odczuwamy je cały czas. Czujemy się wymęczeni, pozbawieni energii i nawet jeśli w nocy staramy się zasnąć, nic to nie daje. Cierpi też na tym nasza koncentracja – nie umiemy się na niczym skupić, pogarsza się nasza efektywność i wydajność. Trudniej jest nam się zmotywować do różnych działań. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może nam to utrudnić funkcjonowanie w szkole czy pracy. Na pewno zauważymy też, że spada nie tylko nasza zdolność koncentracji, ale i nastrój. Stajemy się poddenerwowani, drażliwi. Zdecydowanie szybciej się irytujemy i wpadamy w złość. To może doprowadzić do różnych nieprzyjemnych sytuacji, jak na przykład kłótnia z bliską osobą. Wtedy też gorzej znosimy stres, jako że nie możemy wypocząć, aby choć na moment się odprężyć.

Brak snu ma też wpływ na nasze zdrowie. Na skutek tego cierpi przede wszystkim nasza odporność – znacząco się obniża, przez co łatwiej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Wynika to z tego, że się nie wysypiamy, a zatem nasze ciało nie ma szansy na to, aby się zregenerować. Może to przyczynić się do tego, że będziemy bardziej narażeni na różnego rodzaju dolegliwości. Niedobór snu może pokazać się poprzez pogorszenie cery.

Jak radzić sobie z zaburzeniami snu?

Zaburzenia snu to poważna dolegliwość, dlatego też tak powinna być postrzegana. Nie zmiataj problemu pod dywan, przekonując się, że nieprzespana noc to nic takiego. Od samego początku powinniśmy zadbać o to, aby nasz wypoczynek był komfortowy i zdrowy. Zapewni nam to nowy materac, który będzie dopasowany do naszego ciała. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni się odprężyć, jako że materac zmniejsza napięcie nagromadzone w naszych mięśniach, a do tego ofiaruje naszemu kręgosłupowi prawidłowe podparcie. Śpiąc na takiej powierzchni, nie ryzykujemy tym, że dyskomfort czy ból staną się źródłem problemów ze snem. Oprócz tego powinniśmy zatroszczyć o ulepszenie naszej higieny snu. Chodzi tu o to, aby jeszcze przed samym zaśnięciem postarać się odprężyć i wyciszyć, na przykład przez praktykę jogę czy medytację. Jeśli te opcje nie pomagają, udajmy się do psychologa lub psychiatry. Dzięki takiej wizycie będziemy mogli zrozumieć, z czego wynikają nasze problemy ze snem, a także jak sobie z nimi radzić.

Jeśli i Ty cierpisz na zaburzenia snu, nie bagatelizuj tego problemu. Bezsenność może przyczynić się nie tylko do obniżenia jakości naszego wypoczynku, ale i do pogorszenia naszego zdrowia. Dbając o swój komfort i zdrowy sen, możesz powstrzymać negatywny wpływ zaburzeń snu.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl