Zastosowanie płyt laminowanych we współczesnej branży meblarskiej jest bardzo szerokie. Wszystko ze względu na to, że jest to materiał łatwo dostępny oraz bardzo przystępny cenowo. Sprawdza się również w przypadku domowych prac lub tworzenia mebli na wymiar, ponieważ w większości marketów możemy zamówić je wraz z docięciem do pożądanych przez nas rozmiarów. Płyta laminowana to klasyczna płyta wiórowa lub MDF, która pokryta jest dodatkową powłoką uszlachetniającą materiał, czyli laminatem.

Cienkie płyty laminowane, które powstają z płyt wiórowych, najczęściej wykorzystywane są jako tylne ścianki mebli lub dna szuflad, które nie muszą być bardzo wytrzymałe na obciążenia. Atutem laminowania jest to, że w ten sposób możemy dodać do zwykłej płyty wiórowej elementu dekoracyjnego oraz dopasować ją kolorystycznie do naszych potrzeb oraz stylu mebla, który produkujemy. To kolejny aspekt, który sprawia, że tak często wykorzystywana jest na co dzień w przemyśle meblowym.

Gdzie jeszcze stosuje się płyty laminowane?

Grubsze i wyższej jakości płyty MDF, które poddano laminowaniu, to popularny materiał przy produkcji mebli. Bardzo często wykorzystywane są one przy produkcji mebli domowych, ze względu na to, że dzięki laminowaniu możemy uzyskać każdy efekt, od klasycznej i połyskującej bieli po imitacje wysokiej jakości drewna. Stosunkowo niskie ceny tych materiałów sprawiają, że meble wykonane z laminowanych płyt MDF są bardziej przystępne cenowo i więcej osób może sobie na nie pozwolić, a wciąż pozostają niezwykle estetyczne i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Nowoczesne płyty laminowane wykorzystywane są nie tylko w produkcji mebli. Świetnie sprawdza się również na ścianach wnętrz, gdzie pełnią funkcje dekoracyjną. Możemy z niej formować mozaiki lub wykończyć ścianę pod kuchennym blatem. Dzięki laminowaniu, ściana ta będzie miała ten sam motyw i styl co drewniany blat, co korzystnie wpłynie na estetykę naszej kuchni. Płyty te również dobrze sprawdzają się jako tło pod powieszony na ścianie telewizor. Takie panele są bardzo uniwersalne i możemy znaleźć dla nich wiele zastosowań w domu i nie tylko.