Montaż ogrodzeń i stopień trudności uzależniony jest między innymi od tego, na jaki płot się zdecydujemy, jak będziemy aranżowali naszą posiadłość.

Są dwa czynniki, na które musimy zwrócić, gdy decydujemy się na samodzielny montaż ogrodzeń. Są to: przygotowanie działki, rodzaj ogrodzenia, które montujemy.Ogrodzenie naszej posesji jest wielofunkcyjne. Przede wszystkim zabezpiecza naszą posiadłość. Ponadto chroni nasza prywatność. Jest także elementem estetycznym zagospodarowania naszej działki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń. Są to płoty metalowe, drewniane, kamienne, betonowe.

Przygotowanie działki pod ogrodzenie

Obojętnie na jaki rodzaj płotów się zdecydujemy, to montaż ogrodzeń zaczynamy od przygotowania podłoża. Musimy oczyścić działkę na długości stawianego wygrodzenia od wszystkich przeszkód i nierówności. Gdy wykonamy tę czynność i grunt będzie dobrze przygotowany, montaż ogrodzeń będzie szybszy i uniknie się nieprawidłowości, które mogą się pojawić w trakcie realizacji inwestycji. Są sytuacje, gdy montaż ogrodzeń wymaga przygotowania podmurówek. Bardzo ważnym elementem realizacji projektu jest także wytyczenie linii ogrodzenia przy pomocy linki. Kolejnym krokiem jest wykonanie dołków. Głębokość dołków oraz odstępy miedzy nimi uzależnione są od rodzaju ogrodzenia, które będzie stawiane.

Proste w montażu panele ogrodzeniowe

Najprostsze panele ogrodzeniowe wykonane są z drutów stalowych o różnej średnicy. Druty paneli zazwyczaj są grubsze w porównaniu z drutami wykorzystywanymi w ogrodzeniach siatkowych. W związku z tym panele są dużo trwalsze i dają nam większe poczucie bezpieczeństwa. Montaż ogrodzeń panelowych rozpoczynamy od dopasowania liczby paneli do powierzchni działki. Panele przymocowujemy do słupków montażowych przykładając element równolegle do szczeliny słupa. Wsuwamy go do wewnątrz, a następnym krokiem jest przesunięcie w dół, gdy zaskoczy, zablokuje się. Montaż ogrodzeń panelowych wykonujemy analogicznie na całej długości przebiegu płotu. Metalowe płoty mogą ulec korozji. W związku z tym ważnym elementem montażu powinno być zastosowanie trzech rodzajów powłok. Są to zabezpieczenia w postaci ocynkowania ogniowego, powłoki wykonanej lakierem proszkowym w palecie RAL lub połączenie ocynkowania ogniowego z malowaniem na dowolną barwę palety RAL. Przy zastosowaniu powłok ochronnych ogrodzenie stanie się odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nowoczesne ogrodzenia panelowe dostępne u producenta zazwyczaj mają zabezpieczenie antykorozyjne, jednak przed kupieniem produktu należy się upewnić, czy dany produkt takie zabezpieczenie posiada.