Kaskada ogrodowa na oczku wodnym jest pięknym dodatkiem, który zapiera dech w piersiach. Można się przy niej świetnie zrelaksować, szczególnie jeśli jesteśmy kimś, kto lubi słyszeć szum wody. Bardzo ważne jest jednak to, żeby zadbać o to, żeby cała konstrukcja była w stu procentach bezpieczna. Nie możemy zapominać, że używamy tutaj przewodów elektrycznych, przy których bardzo łatwo może pojawić się zwarcie. Jak zrobić wodospad w ogrodzie tak, żeby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa?

Pompa głębinowa wymaga serwisu?

Jednym z najczęstszych problemów, które spotykają właścicieli małych wodospadów ogrodowych jest to, że pompa zatyka się i cała konstrukcja przestaje działać. Przez to cała ciężka praca którą włożyliśmy w budowę kaskady idzie na marne. Moglibyśmy temu zapobiec, jeśli postawilibyśmy pompę na podstawce. Urządzenie to nie powinno dotykać dna zbiornika wodnego, bo w przeciwnym razie będzie ono zbierać wszelkie zanieczyszczenia, które się tam znajdują. To właśnie przez to pompa ma tendencję do zatykania się, co powoduje, że cały wodospad przestaje działać. Jeśli tak właśnie stało się w twoją pompą, wyczyść ją dokładnie i następnym razem umieść ją na podeście, na przykład kamiennym. Sprawdzi się tutaj prosta płyta chodnikowa, na przykład taka, która jest uszkodzona i w przeciwnym wypadku poszłaby prosto do śmietnika. Możemy ją tutaj wykorzystać i oszczędzić trochę pieniędzy.

Uważaj na kable

Pompa głębinowa jest oczywiście podłączona do prądu. Wszyscy wiedzą, że prąd i woda nie idą w parze, a więc należy poświęcić szczególną uwagę okablowaniu całego sprzętu. Sama pompa powinna być wodoodporna, bo została stworzona właśnie po to przycinek żeby znajdować się pod wodą. Warto jednak sprawdzić na opakowaniu czy na pewno kupujemy odpowiednie urządzenie. Oprócz tego, warto dodatkowo zabezpieczyć kable, na przykład używając specjalnej folii lub taśmy izolacyjnej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że cała konstrukcja będzie bezpieczna dla nas, dla naszej rodziny, a także dla ryb, które żyją w oczku wodnym.