Elektrody to przewodniki elektryczne, bez których nie byłoby możliwe działanie niezliczonych urządzeń. Są one wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, w motoryzacji a także w handlu i transporcie. Istnieje wiele rodzajów elektrod, w tym wahliwe, stosowane powszechnie w przemysłowych zgrzewarkach. Jak działają te elektrody i jakie operacje umożliwiają?

Elektrody wahliwe – przydatne przy spawaniu i zgrzewaniu

Choć spawanie i zgrzewanie nie są dokładnie tym samym, często wymienia się je razem jako pokrewne procesy. O spawaniu mówimy, jeśli mamy na myśli proces łączenia ze sobą metali pod wpływem wysokiej temperatury, często bez zewnętrznego spoiwa. Zgrzewanie natomiast to termin, który obejmuje także nacisk zewnętrzny na spajane materiały (nie tylko metale), wywierany przez specjalistyczne urządzenia przemysłowe.

Istnieją różne technologie, które pozwalają przeprowadzić te procesy, a jedną z popularniejszych jest spawanie oraz zgrzewanie elektryczne. To właśnie w elektrycznych zgrzewarkach oporowych wykorzystywane są elektrody, w tym elektrody wahliwe. Użycie elektrod tego typu sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie liczy się precyzyjny efekt końcowy. Dzięki swoim właściwościom elektrody te umożliwiają wykonywanie idealnych, praktycznie niewidocznych połączeń przy użyciu zgrzewarki oporowej.

Jak wiadomo, zarówno przy spawaniu, jak i przy zgrzewaniu metale niekiedy nagrzewają się zbyt mocno, czego efektem jest wyciek na zgrzeinę. Takie połączenie jest nie tylko nieestetyczne, ale często także niebezpieczne, toteż materiał z tego rodzaju wadami jest odrzucany w procesie produkcji. Wykorzystanie dobrze dobranych elektrod zapobiega zniszczeniu materiału i gwarantuje zgrzeiny o pożądanych właściwościach mechanicznych.

Gdzie zgrzewa się przy użyciu elektrod wahliwych?

Zgrzewarki, przy pracy których spotykamy się z takimi elektrodami, pracują w dziesiątkach gałęzi przemysłu. Są to przede wszystkim zgrzewarki punktowe, w tym podwieszane – ogromne maszyny pracujące na halach produkujących części urządzeń, maszyn czy karoserie samochodów. Metal, do zgrzewania którego wykorzystywane są elektrody wahliwe w zgrzewarkach punktowych, to przede wszystkim różne stale stopowe oraz węglowe. Ale zgrzewanie punktowe z powodzeniem sprawdza się także w przypadku innych metali, jak miedź, nikiel czy tytan.

Dzięki wyjątkowej odporności na wysokie temperatury, którą charakteryzują się te konkretne elektrody, możliwe jest prowadzenie procesów produkcji bardzo skomplikowanych urządzeń i ich elementów. Wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność zgrzewania krawędzi wypozycjonowanych pod nietypowym kątem albo delikatnych detali, oporowa zgrzewarka punktowa okazuje się niezastąpionym sprzętem. Oczywiście, nie mogłaby ona spełniać swojej funkcji, gdyby nie specjalistyczne chłodzenie elektrody, wykorzystanie kleszczy spawalniczych oraz kontrola napięcia. Dlatego też przemysłowe zakłady produkcyjne inwestują w sprzęt od najlepszych producentów – pozwala to zwiększyć pewność, że proces produkcji nie zostanie zaburzony.