Drogie, ciężkie i trudne w montażu pokrycia dachowe powoli schodzą na drugi plan. Prym wiodą dachy z blachy, które cechują się nie tylko niższą ceną, ale i nie rzadko większą wytrzymałością i elegantszym designem. W tym artykule zdradzimy, jak wybrać dobre zadaszenie wykonane z blachy, by przetrwało lata, a przy tym nie wymagało prac konserwacyjnych.

Najpopularniejsze pokrycia dachowe z blachy

Do najpopularniejszych pokryć z blachy zaliczamy blachodachówkę w modułach i arkuszach oraz blachę trapezową. Wybiera się je coraz częściej z uwagi na bardzo niską cenę i wysoką jakość. Co ciekawe i warte podkreślenia, koszt zadaszenia z owego materiału jest pozytywnie nieadekwatny do jakości poszycia. Oznacza to, że płacąc mniej, kupujemy bardzo dobrą blachę na dach, która nie wymaga wiele uwagi jeśli chodzi o konserwację.

Poza tym, tego typu zadaszenie jest bardzo lekkie, co dodatkowo podnosi jego walory, gdy potrzebujemy pokrycia na stary dom lub podniszczoną więźbę dachową. Wybór jest trudny, ale po zapoznaniu się z dalszą częścią tekstu, z pewnością łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję, co do zakupu poszycia na dach.

Blachodachówka – modułowa i w arkuszach

Blachodachówka produkowana jest pod postacią arkuszy i modułów. Pierwsza wersja polecana jest przede wszystkim na dachy budynków przemysłowych, huty, fabryki i magazyny. Z kolei druga, to poszycie idealnie nadające się na dach domu jednorodzinnego, letniskowego czy altanki. Cechuje się ponadprzeciętną odpornością na rdzewienie, odkształcenia, pęknięcia i wszystkie inne uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie się producentów do panujących trendów, sprawia, że blachodachówka to dach designerski, pasujący i do klasycznych, i do nowoczesnych obiektów.

Blacha trapezowa – czysty zysk

Kolejne poszycie zdobywające coraz większą popularność to blacha trapezowa. Możemy kupić ją zarówno na dach domu, jak i komórki na narzędzia lub budynku gospodarczego. Cena blachy trapezowej jest jeszcze niższa niż blachodachówki, ale nie oznacza to, że ten rodzaj zadaszenia jest gorszy. Nowoczesny w designie, świetnie prezentuje się na nowoczesnych zabudowaniach.

Ostateczny wybór dachu z blachy

To, na jaki dach z blachy ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości naszego domu, kątów nachylenia dachu, stylu budynku i finalnie od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na poszycie z blachy. Pamiętajmy również, by nie zawsze kierować się jedynie ceną. Jak widać na powyższych przykładach, rzadko kiedy ma ona coś wspólnego z faktyczną jakością danego przedmiotu.