Nie wiesz czym jest gabion? Zapewne widziałeś w swoim życiu mnóstwo gabionów nie zdając sobie przy tym sprawy z faktu, że właśnie na nie patrzysz.
Czym jest gabion?
Zapytana o gabiony wikipedia odpowiada w sposób raczej lakoniczny, zwracając niezbyt długi artykuł. Możemy dowiedzieć się w nim, że gabion to tak naprawdę duża klatka nazywana inaczej koszem szańcowym. Jest to (zazwyczaj) element budowlany w kształcie prostopadłościanu, którego zadaniem jest wzmacnianie skarp, nasypów ziemnych lub też brzegów rzek. Gabiony są również z powodzeniem wykorzystywane jako ozdobne elementy architektoniczne w budownictwie wodnym i drogowym.
Gabion to określenie używane najczęściej w stosunku do samej konstrukcji wykonanej z metalowej siatki, przybierającej postać klatki. Pierwotnie stosowało się je jako element wzmacniający. Metalową klatkę wypełnia się gruzem, kamieniami, żwirem lub jakimkolwiek innym twardym i trwałym kruszywem.
Elementów gabionowych i wykonanych przy ich użyciu ogrodzeń coraz częściej używa się jako fragmentów architektonicznych, które łączą w sobie funkcjonalność i dekoracyjność. W przeciwieństwie do innych popularnych rozwiązań, gabiony można wykonać tanio i łatwo, a przede wszystkim szybko i bezproblemowo. Jest to na pewno rozwiązanie, które zastosowane zadaje szyku różnego rodzaju konstrukcjom, wyglądając przy tym nowocześnie i świeżo.
Gabiony – czy wiesz jak powstają?
Podstawowym elementem gabionowego płotu, bez którego nie ma mowy o tej konstrukcji, jest odpowiednio mocna metalowa siatka. Zdecydowanie najprostszą i najmniej uciążliwą formą wykonania takiej konstrukcji jest zdecydowanie się na skorzystanie z gotowych gabionów w postaci metalowych koszy, są one we właściwym kształcie i posiadają specjalne zaciski umożliwiające złożenie i wykorzystanie gabionu.
Słup stabilizujący jest w takiej konstrukcji elementem niezwykle istotnym – nadaje on ogrodzeniu sztywność i sprawia, że będzie ono mogło znieść wiatr bądź uderzenia. Podpora powinna zostać użyta zawsze wtedy, gdy wysokość planowanego płotu ma przekroczyć 80 centymetrów – rozsądnie będzie zabetonować ją w ziemi.
Artykuł powstał dzięki socialmediawiki.pl
Najnowsze komentarze