Blaty laminowane są popularnym sposobem wykończenia kuchennych i łazienkowych szafek. Wykonane one są z płyty wiórowej, która zostaje pokryta wieloma warstwami lakieru w wybranym kolorze. Poza jednorodnymi blatami laminowanymi możemy znaleźć także takie, które swoją kolorystyką przypominają drewno lub kamień.

Zalety blatów laminowanych

Blaty laminowane są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym: ich cena jest kilkukrotnie niższa niż cena blatów drewnianych lub kamiennych. Dodatkową zaletą jest ogromny wybór kolorów i wzorów: możemy wybrać blat, który przypomina nieco naturalne surowce lub postawić na żywe, intensywne kolory, które nie występują w naturalnych odsłonach. Laminat jest odporny na wilgoć i zalania, przez co stanowi doskonałe wykończenie szafek kuchennych i łazienkowych. Dodatkowo w kuchniach sprawdza się jego wyjątkowa odporność na działanie wysokich temperatur. Jeśli chodzi o tanie blaty kuchenne Warszawa oferuje wiele sklepów, w których możemy spotkać bardzo bogatą ofertę blatów laminowanych.

Wady blatów laminowanych

Blaty laminowane są stosunkowo mało odporne na uszkodzenia mechaniczne – w przypadku uderzeń czy upadków może dochodzić do nieatrakcyjnych odprysków laminatu. Uszkodzenia powłoki lakieru umożliwiają wodzie przedostanie pod zewnętrzną część ochronną laminatu, przez co może dochodzić do pęcznienia płyty wiórowej, co niemal zawsze skutkuje wymianą całego blatu. Niektóre tańsze blaty, które imitują kamień lub drewno, są wykonane z nienależytą starannością, co wpływa na względy estetyczne.