Świerzb to choroba, która atakuje zarówno ludzi jak i zwierzęta, również te domowe i zadbane. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z chorym osobnikiem. Jeśli zastanawia Cię, jak wygląda świerzb u psa – czytaj dalej.

Psi świerzb – objawy

Pierwsze widoczne objawy to zaczerwienienia skóry i grudki na jej powierzchni. Zmiany spowodowane są obecnością pasożytniczych roztoczy, dlatego powodują dodatkowo intensywny świąd, dlatego najłatwiej rozpoznawanym efektem jest intensywne drapanie się psa i ogólna nerwowość. W skutek tych uszkodzeń mechanicznych skóry pojawiają się dodatkowo różne otarcia i otwarte rany grożące zakażeniem bakteryjnym, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze działanie.

Jak wyleczyć świerzb?

Niezbędna jest oczywiście wizyta u weterynarza, który postawi diagnozę i zdecyduje, jakie działania należy podjąć. Zazwyczaj pierwszym etapem jest przygotowanie skóry psa do przyjęcia środków roztoczobójczych przez maksymalne skrócenie sierści w miejscach ze zmianami chorobowymi i kąpiele w odpowiednim szamponie leczniczym. Leczenie może trwać nawet 6 tygodni – im szybciej rozpoznamy chorobę, tym oczywiście lepiej.